Our service range includes a wide range of roofing contractors services in chennai, roof work contractor, warehouse roofing shed contractor, industrial roofing shed construction service and warehouse constrction service.
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Type | Shed Roofing, Godown Roofing, Warehouse Roofing, Terrace Roofing, Factory Roofing, Residential Roofing, Industrial Roofing, Commercial Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | Bangalore |
| Material | ms material |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Factory, Commercial, Farmhouse, Warehouse, Residential |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | A Type |
| Color | blue |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Location | Chennai |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Type | Warehouse Roofing, Terrace Roofing, Shed Roofing, Commercial Roofing, Godown Roofing, Industrial Roofing, Residential Roofing |
| Service Type | New Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Application Area | Industrial, Godown, Factory, Shed, Residential, Commercial, Warehouse |
| Roof Structure | Truss |
| Roof Shape | Truss |
| Usage Area | Factory, Warehouse, Residential |
| Location Service | On Site |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Material | ms material |
| We Can Deliver | Commercial Projects |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Coating Type | Galvanized |
| Insulation | PUF Panel |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Payment Terms | Per Project |
| Waterproofing | Included |
| Building Style | A types shed |
| Service Location/City | Chennai |
| We Also Installs | Waterproofing System |
| Usage/Application | godown |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Warehouse Roofing, Industrial Roofing, Factory Roofing, Godown Roofing, Terrace Roofing, Commercial Roofing, Residential Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet, Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Residential, Factory, Warehouse, Commercial |
| Usage/Application | Quality Material |
| Type Of Roofing | A Type |
| Material | Ms material |
| Work Location | Chennai |
| Surface Treatment | color coated galvanised, Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Surface Finishing | Zinc & Colour Coated |
| Waterproofing | Included |
| Features | Long Life |
| Shape | A types |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 170 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Industrial Sheds | commercial |
| Factory Type | Godown |
| Roofing Style | Metal roofing |
| Work Location | chennai |
| Stadium Required | Yes |
| Material Procurement | Ms material and metal roofing |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| We Can Deliver | Commercial Projects |
| Type Of Construction Structure | metal fabrication structures |
| We Also Installs | Waterproofing System |
| Material | ms material |
| Industrial Type | A types |
| Type Of Warehouse | Godown |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India