Our roofing shed are using resistant to rust and require very less maintenance. We are having using excellent high quality of roofing. We are providing roofing contractor service. Chennai roofing is Quality Assurance Maintaining and high quality Metal Roofing products are the first commitment of the company towards its valued customers. Our warehouse roofing shed fitting reputed works in Chennai.
We are roofing shed contractors best features of my products, We are in the presence of one of the companies to put on the roof. We only use the best quality materials.
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Residential Roofing, Shed Roofing, Terrace Roofing, Commercial Roofing, Factory Roofing, Godown Roofing, Warehouse Roofing, Industrial Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet, Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Parking, Residential, Factory, Warehouse, Commercial |
| Application/Usage | Commercial |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Material Procurement | Customer End |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Color | Sky Blue |
| Brand | StarRoofs |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
| Surface Treatment | Zink With Color Coated |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 170 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Commercial |
| Material | Steel |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Feature | Eco Friendly |
| Features | Water Proof, Durable Coating, Tamper Proof, Corrosion Resistant |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Use | House, Shop |
| Technique | Hot Rolled, Cold Rolled |
| Color | Blue, Green, Grey, White |
| Type of Industrial Sheds | Light, Heavy, Normal |
| Water Proof | Yes |
| Built Type | Prefab |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 190 / Square Feet Get Latest Price
| Use | House, Shop |
| Material | Steel, FRP |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Feature | Easily Assembled |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Application/Usage | Commercial |
| Color | Light Blue |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Use | House, Shop |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Material | Steel |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Application/Usage | Commercial |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 180 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A type |
| Usage/Application | commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | ms material |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | Above 15000 sq ft |
| Features | Long life above 15years |
Minimum order quantity: 2500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Commercial |
| Surface Treatment | MS Pipe and tubes and ppgl sheets all brands, Color Coated |
| Yield Strength | Sheet 550Mpa |
| Location Type | Commercial |
| Material | MS & GALVALUME |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Features | Durable Coating |
| Roofing Style | Shed |
| Material Procurement | Customer End |
| Built Type | Metal Roof Build |
| Roofing Area | >500 Square Feet,Above 16000 sqft |
| Dimensions | 87x60 |
| Property Type | roofing company |
| Location | Kalahasthiri Andhra Pradesh |
| Color | All collars |
| Roofing | Metal Roofing |
| Brand | StarRoofs |
| Total area 12000 square feet including cladding service | Square feet |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Span Width | 20–30 m |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | Ridge Vent, Turbo Vent |
| Built Type | Modular |
| Use | COMMERCIAL, Shop |
| Feature | Easily Assembled |
| Material | Steel |
| Work Location | Chennai |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Grey |
| Floor Type | RCC Floor |
| Dock Leveler | Without Dock |
| Fire Protection | No Fire System |
| Features | Water Proof, Durable Coating |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Span Width | 20–30 m |
| Built Type | Metal Build |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | Turbo Vent, Ridge Vent |
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | STARROOFS |
| Use | COMMERCIAL |
| Type of Industrial Sheds | Heavy, Light |
| Sheet Thickness | 0.47mm |
| Floor Type | RCC Floor |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Dock Leveler | Without Dock |
| Fire Protection | No Fire System |
| Color | Light Blue |
| Roofing Type | Metal shed |
Minimum order quantity: 1200 sq ft
Being the leading names in the industry, we are offering an all-embracing variety of Arch Terrace model. This product is manufactured as per the standard of industry using supreme class material under the supervision of skilled professionals. The offered product is checked in terms of quality so as to deliver a defect free range. Our product is provided in numerous specifications to choose from. This Warehouse Roofing Shed is available in different shapes, sizes and colors as per the client’s demands. Our product range is widely demanded in different commercial areas.
With 13 years of experience in the field of roofing Contractors works.
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Use | Warehouse Roofing shed |
| Service City | Bangalore |
| Built Type | Modular |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel |
| Brand | Star Roofs |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Yield Strength | 150gsm 550Mpa |
| Features | Water Proof, Durable Coating |
| Roofing | Metal Roofing |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Built Type | Prefab |
| Span Width | 20–30 m |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | Monitor Roofing, Ridge Vent, Turbo Vent |
| Material | FRP, PVC |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Brand | Star Roofs |
| Color | Grey |
| Floor Type | RCC Floor |
| Dock Leveler | Without Dock |
| Thickness | 0.47 mm |
| Fire Protection | No Fire System |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Span Width | 20–30 m |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | Ridge Vent, Turbo Vent |
| Material | Steel |
| Feature | Easily Assembled, Long Life |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | Star Roofs |
| Floor Type | RCC Floor |
| Color | Blue |
| Dock Leveler | Without Dock |
| Fire Protection | No Fire System |
| Area (square ft.) | Above 20000 Sqft |
| Yield Strength | 150gsm - 550Mpa |
| Surface Treatment | Zinc with Color Coated |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India