Offering you a complete choice of services which include metal roofing contractors, roofing shed work fabrication, factory shed roofing contractors, marriage hall roofing shed, roofing shed work with turbo ventilator fixing and terrace roofing shed construction service.
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Roofing Type | Roofing Shed |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Residential, Factory, Warehouse |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | A Type |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Color | Blue |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Location | Chennai |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Shed Type | Double Slope |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Type of Construction | Industrial |
| Type of Construction structure | Steel Frame Structures |
| Location | Chennai |
| Construction Material | MS & Galvalume |
| Built Type | Metal Build |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Industrial Roofing, Warehouse Roofing, Factory Roofing, Residential Roofing, Terrace Roofing, Godown Roofing |
| Type of Roofing | Metal Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Residential, Factory, Farmhouse, Warehouse |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Commercial |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Color | Blue With White |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Location | Chennai |
| Waterproofing | Included |
| Installation | Yes |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Width | 120 ft (36 m) |
| Length | 250 ft (75 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 20000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Use | Marriage Hall |
| Feature | Easily Assembled |
| Built Type | Prefab |
| Intended Use | Factory, Workshop, Warehouse, Godown, Cold Storage |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Thickness | 0.47 |
| Usage/Application | Marraige Hall |
| Brand | JSW |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Type of Roofing | Metal Roofing |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Application Area | Factory, Residential, Godown, Industrial, Warehouse, Institutional, Shed |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Roof Shape | Truss |
| Location Service | On Site |
| Coverage Area | 5000 sqft |
| Usage/Application | Industrial |
| Preferred Roofing | Crimp Sheet |
| Roof For | Home |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Coating Type | Galvanized |
| Insulation | PUF Panel |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Payment Terms | Per Project |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | Metal Roofing |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Ms material |
| Location | Chennai |
| Color | Blue |
| Service Location | Chennai |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Construction Type | Warehouse Roofing |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | Above 15000 sqft |
| Brand | Star Roofs |
| Location | Chennai |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 145 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Type Of Roofing | A Type |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
We Are The Leading Metal Roofing Contractor In Chennai. We Are Completed Various Types of Terrace Roofing Works In Chennai at Very lowest Price.
We Are providing Best materials only. These products are available according to client's requirements. These are provided as per the clients demands at affordable prices.
Our range of products include Industrial Roofing Shed like as Factory Shed, Warehouse Roofing, Storage Sheds, Roofing Shed such as Factory Shed, Warehouse Roofing, Storage Sheds, Industrial Sheds, Residential Roofing Shed, Rain Protected Shed and many more items etc.
These products are available according to client's requirements. These are provided as per the clients demands at affordable prices
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Usage | Warehouse |
| Metal Type | Galvanized Steel |
| Built Type | Modular |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Roof Shape | Sloping |
| Surface Finish | Color Coated |
| Surface Treatment | Embossed, Galvanised, Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel, Aluminium |
| Thickness | 0.47 |
| Work Location | Chennai |
| Usage Area | Outdoor |
| Side Cladding | Full Cladding |
| Ventilation | Turbo Vent, Ridge Vent, Side Louvers |
| Features | Water Proof, Tamper Proof |
| Shape | A Shape |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Shed Roofing, Warehouse Roofing, Industrial Roofing, Terrace Roofing, Factory Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | Within State |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Service Type | New Installation |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | A Type |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Insulation | Puf Panel |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India