Offering you a complete choice of services which include roof work contractor, badminton court construction service, commercial buildings construction and factory construction service.
₹ 185 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Type | Terrace Roofing, Residential Roofing, Commercial Roofing, Factory Roofing, Warehouse Roofing, Godown Roofing, Industrial Roofing |
| Service Type | New Construction |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Property Type | Industrial |
| Construction Type | Steel Frame |
| Service Location | South India |
| Application Area | Industrial, Factory, Warehouse, Shed, Farmhouse, Residential, Godown, Commercial |
| Project Area | 1500 sq.ft |
| Material | Steel |
| Roof Shape | Truss |
| Roof Structure | Truss |
| Project Duration | 3 Months |
| Location Service | On Site |
| Usage Area | Factory, Warehouse, Commercial, Residential |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Number Of Rooms | 3 |
| Coating Type | Galvanized |
| Insulation | PUF Panel |
| No. Of Years In Business | 25 years |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| No. Of Projects Done | 300 |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Payment Terms | Per Project |
| Crew Qualifications | Trained Professionals |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Sheet Material | GI Steel |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Application Area | Commercial, Shed, Farmhouse, Factory, Godown, Industrial, Warehouse, Residential |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Length | 6 ft |
| Roof Shape | Truss |
| Usage Area | Commercial, Industrial, Farmhouse, Residential, Warehouse |
| Location Service | On Site |
| Surface Finish | Galvanized |
| Coating Type | Galvanized |
| Width | 600 mm |
| Insulation | PUF Panel |
| Color | Grey |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Brand | JSW |
| Sheet Type | Roofing |
| Payment Terms | Per Project |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location/City | Chennai |
| Brand | StarRoofs |
| Built Type | Metal Roofing |
| Material | MS & Galvalume |
| Flooring Type | Synthatic |
| Location/City | Chennai |
| Number Of Courts | 3 |
| Court Area | Indoor |
| Thickness | 0.47mm |
| Minimum Dimension 30 By 55 | 30*55 for single court |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
₹ 170 / sq ft Get Latest Price
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India