Service Provider of a wide range of services which include church auditorium shed, auditorium roofing shed and auditorium roofing shed works.
₹ 170 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 30 ft (9 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 2000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Use | Shop, House |
| Feature | Durable, Easily Assembled |
| Built Type | Metal build |
| Usage/Application | House |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Work Location | Chennai |
| Brand | Star Roofs |
| Color | Blue |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Double Slope |
| Shape | A Shape |
| Material | MS & PPGL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 50 ft (15 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 3000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Surface Treatment | Color Coated, Galvanised |
| Material | Steel / Stainless Steel, Aluminium |
| Intended Use | Godown, Factory, Warehouse |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Double Slope |
| Thickness | 0.47 |
| Usage/Application | Commercial |
| Features | Tamper Proof, Durable Coating, Water Proof |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 135 / Square Feet Get Latest Price
| Application | Marriage Hall |
| Structure Type | Steel Truss |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Built Type | Metal build |
| Span Width | 20–30 m |
| Use | Roofing |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Service City | Chennai |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | Star Roofs |
| Color | Grey |
| Ceiling Type | Deck Sheet |
| Lighting Provision | Skylight Sheet, Truss Mounted |
| Thickness | Sheet 0.47mm |
| Service Scope | Design And Build |
| Yield Strength | Sheet 550Mpa 150gsm |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Application | Marriage Hall |
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 15 m (50 ft) |
| Roofing Material | METAL |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Span Width | 30–40 m |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Built Type | Panel Build |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated, Galvanised |
| Feature | Long Life |
| Ceiling Type | Deck Sheet |
| Brand | StarRoofs |
| Lighting Provision | Skylight Sheet, False Ceiling Lights, Truss Mounted |
| Service Scope | Design And Build |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Louvers, Mezzanine Floor, Ridge Ventilators, Turbo Ventilators, Skylights, Canopy |
| Color | White |
| Material | Mild Steel & Galvalume |
| Position | Indoor |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Panel Build |
| Type Of Truss | A Type |
| Components | Mild Steel |
| Service Location/City | Tamil Nadu |
| Color | Blue |
| Shed Location | Indoor |
| Brand | StarRoofs |
| Thickness | sheet 0.47 |
| Material | MS & Galvalume |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Application | Marriage Hall |
| Structure Type | Steel Truss |
| Roofing Material | PPGI Sheet |
| Span Width | 30–40 m |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Surface Treatment | Galvanised, Color Coated |
| Use | House, Commercial |
| Feature | Eco Friendly, Easily Assembled |
| Built Type | Modular |
| Brand | StarRoofs |
| Ceiling Type | Open Truss |
| Lighting Provision | Truss Mounted, False Ceiling Lights, Skylight Sheet |
| Service Scope | Design And Build |
| Water Proof | Yes |
| Features | Durable Coating |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 145 / Square Feet Get Latest Price
| Application | Convention Center |
| Structure Type | Steel Truss |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Span Width | Above 40 m |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | STARROOFS |
| Use | Comercial |
| Material | MS & Galvalume |
| Color | Blue |
| Ceiling Type | Open Truss |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Lighting Provision | Skylight Sheet, Truss Mounted |
| Roofing Type | Metal roofing |
| Waterproof | Waterproof |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 155 / sq ft Get Latest Price
| Built Type | Panel Build |
| Usage/Application | Construction Area |
| Roofing Type | All Type |
| Color | All Color |
| Material | MS & Galvalume |
| Surface Treatment | Color Coated |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Metal Roofing |
| Brand | Star Roofs |
| Thickness | 0.47 mm |
| Color | Blue |
| Material | MS & Galvalume |
| Length | 18 meter |
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India