Providing you the best range of factory roofing shed fabrication service, metal roofing shed fabrication work, factory roofing shed, metal roofing shed contractors, factory roofing shed contractors and metal roofing contractors with effective & timely delivery.
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | Fabrication And Erection |
| Shed Type | Industrial Shed |
| Material Grade | Galvanized Steel |
| Shed Span | 35 To 45 m |
| Shed Height | 9 To 12 m |
| Length | 20–40 m (65–130 ft) |
| Cladding Material | PPGL Sheet |
| Roof Shape | A Type |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Connection Type | Welded And Bolted |
| Material | MS & Galvalume Material |
| Location | Chennai |
| Brand | StarRoofs |
| Thickness | 0.47mm |
| colour | Off White |
| Future | Long Life |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Roof Structure | Truss |
| Material | Aluminium |
| Steel Grade | Structural Steel |
| Service Location | South India |
| Fabrication Service | Fabrication With Erection |
| Usage Area | Commercial, Residential, Factory, Parking, Warehouse, Stadium, Agricultural |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Type Of Truss | A Type |
| Color | Blue |
| Applicable Area | Commercial |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Service Location/City | South India |
| Member Section | I Beam |
| Connection Type | Welded And Bolted |
| Roofing Material | Metal Sheet, Galvalume Sheet |
| Design Support | Included |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Material | Iron |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Preferred Roofing | Roofing Shed |
| Type Of Truss | A Type |
| Roof For | Industrial |
| Design | A Shape |
| Components | Mild Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Grey |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Skylights, Louvers, Mezzanine Floor, Ridge Ventilators, Turbo Ventilators |
| Service Location/City | South India |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Industrial Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | On Site |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Service Mode | Onsite |
| Roof Structure | Rafter Beam |
| Usage Area | Factory |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | A Type |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Indoor Sports Stadium |
| Color | Royal Blue Reverse Color |
| Location | Chennai OMR |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Features | Water Proof |
| Brand | Star Roofs |
| Roofing Style | Shed |
| Type of Industrial Sheds | Normal |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Thickness | 0.47mm |
| Application/Usage | Commercial |
| Yield Strength | 550 Mpa |
| Waterproof | Waterproof |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Industrial |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | above 25000 |
| Roofing Type | Roofing Shed |
| Color | Royal blue |
| Location | Chennai |
| Surface Treatment | Durable |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 145 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Roofing Contractors |
| Roofing Area | Minimum 1000 sq mt |
| Roofing Type | Metal Build |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type shed |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | Above 25000 sqft |
| Dimensions | 100x55 |
| Type of Industrial Sheds | Normal |
| Surface Finishing | Zinc With Colour coated |
| Location | Tirupathi AP |
| Brand | StarRoofs |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type Roofing |
| Usage/Application | Badminton Court |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Mild Steel |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Thickness | Sheet 0.47mm |
| Roofing Style | Shed |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Materials | Stainless Steel |
| Built Type | Fabrication Roofing |
| Use | Commercial |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India