Most of the industries are facing difficulties in storing their goods safely. Such difficulties can be avoided by concentrating more on the materials used for roofing the warehouse. Either be a place for storing goods or place for active work environment a better roofing system is more essential.
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 80 ft (24 m) |
| Length | 100 ft (30 m) |
| Center Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built Type | Metal build |
| Side Height | 20 ft (6 m) |
| Use | Industrial |
| Built-Up Area | 8000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Material | MS & PPGL |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Application/Usage | Industrial |
| Roofing Style | Shed |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Brand | Starroofs |
| Feature | Long Life |
| Type of Industrial Sheds | Light |
| Intended Use | Warehouse |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | No Crane |
| Location | Sriperumbudur |
| Roof Type | Double Slope |
| Features | Durable Coating |
| Dimensions | Above 25000 |
| Waterproof | Yes |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Residential Roofing, Terrace Roofing, Commercial Roofing, Warehouse Roofing, Godown Roofing, Shed Roofing, Factory Roofing, Industrial Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Residential, Warehouse, Farmhouse, Cold Storage, Stadium, Parking, Factory, Commercial |
| Application/Usage | Commercial |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | A Type |
| Location Type | Industrial |
| Material Procurement | Supplier End |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Surface Treatment | Zinc With Colour Coated |
| Waterproofing | Included |
| Roof For | Commercial Building |
| Preferred Roofing | Roofing type |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 50 ft (15 m) |
| Length | 100 ft (30 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 5000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Material | Steel |
| Use | Badminton Court |
| Feature | Eco Friendly |
| Built Type | Metal Build |
| Intended Use | Workshop, Factory, Warehouse, Godown |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Roof Type | Double Slope |
| Usage/Application | Shop |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Material | Steel |
| Work Location | Chennai |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Brand | Star Roofs |
| Features | Durable Coating |
| Shape | A Shape |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Eave Height | 7.5 m (25 ft) |
| Material | Steel |
| Crane Provision | Without Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Work Location | Chennai |
| Features | Tamper Proof |
| Design | Modular |
| Type of Industrial Sheds | Light, Heavy |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Work Location | Chennai |
| Shape | A Shape |
| Material | MS Steel, Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanised, Color Coated |
| Features | Easy Removable |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location/City | Chennai |
| Usage/Application | godown |
| Type Of Structure | Column |
| Material | Steel |
| Location | Tamil Nadu |
| Thickness | 0.75-3 mm |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | ms & galvalume |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Built Type | Metal Build |
| Type of Industrial Sheds | normal |
| Installation | Yes |
| Brand | StarRoofs |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Use | House, Shop |
| Built Type | Prefab |
| Work Location | Chennai |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 130 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Aluminum, Steel / Stainless Steel |
| Location Type | Industrial |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Features | Water Proof |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Brand | StarRoofs |
| Type of Industrial Sheds | Normal |
| Water Proof | Yes |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 2000 Square Feet
₹ 175 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 15 m (50 ft) |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Material | MS & galvalume |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Gable |
| Work Location | South India |
| Built Type | Modular |
| Type of Industrial Sheds | Normal, Heavy |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Star Roofs |
| Color | Grey |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Skylights, Canopy, Ridge Ventilators, Mezzanine Floor, Louvers, Turbo Ventilators |
| Span | Clear Span |
| Features | Durable Coating, Water Proof |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Industrial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Materials | Steel |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Types of Roofing | MS & Galvalume |
| Features | Long Life |
| Roofing Style | Shed |
| Dimensions | 246'X80' |
| Brand | StarRoofs |
| Built Type | Metal Build |
| Material | MS & Galvalume |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India