Prominent & Leading Service Provider from Chennai, we offer warehouse roofing contractors, warehouse roofing shed contractors, industrial warehouse roofing shed, warehouse roofing shed, warehouse roofing shed contractors chennai and industrial warehouse roofing sheds.
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Roofing Type | A type with all side coverage |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Residential, Farmhouse, Commercial, Factory, Warehouse, Cold Storage, Stadium |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | A Type |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Factory shed |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 50 ft (15 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 32 ft |
| Shed Type | Conventional |
| Side Height | 27 ft |
| Clear Span (Width) | 51-80 ft (24 m) |
| Eave Height | 26-35 ft (10.5 m) |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Service City | South India |
| Built Type | Modular |
| Intended Use | Warehouse |
| Material | METAL SHEET |
| Feature | Easily Assembled, Eco Friendly |
| Built-up Area | 2001-5000 sq.ft |
| Brand | Star Roofs |
| Color | Grey |
| Wall Cladding Material | PUF Panel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Mezzanine Floor | Yes |
| Crane Provision | Yes |
| Thickness | Sheet 0.47 mm |
| Accessories | Turbo Ventilator, Skylight, Canopy, Louvers, Ridge Vent, Downspout Pipe |
| Roof Type | Double Slope |
| Yield Strength | Sheet 150gsm 550Mpa |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 170 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Commercial Roofing, Industrial Roofing, Terrace Roofing, Residential Roofing, Warehouse Roofing, Godown Roofing, Factory Roofing |
| Shed Type | Conventional |
| Intended Use | Warehouse |
| Service Location | South India |
| Built-up Area | 2001-5000 sq.ft |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Built Type | Metal roof build, Panel Build |
| Service Mode | Material With Labour |
| Clear Span (Width) | 51-80 ft (24 m) |
| Use | Warehouse shed |
| Eave Height | 26-35 ft (10.5 m) |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Factory, Warehouse, Residential, Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Brand | Star Roofs |
| Feature | Long Life, Easily Assembled |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Wall Cladding Material | PUF Panel |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Mezzanine Floor | Yes |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Crane Provision | Yes |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Accessories | Downspout Pipe, Turbo Ventilator, Ridge Vent, Skylight, Canopy, Louvers |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Material Procurement | Supplier End |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Span Width | 20–30 m |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | Ridge Vent, Turbo Vent |
| Materials | METAL |
| Features | Durable Coating, Water Proof |
| Surface Treatment | Galvanised, Coated, Color Coated |
| Material | Mild Steel |
| Duration | As Per Dimension |
| Floor Type | RCC Floor |
| Brand | StarRoofs |
| Dock Leveler | Without Dock |
| Fire Protection | No Fire System |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 170 / Square Feet Get Latest Price
| Warehouse Type | Logistics Warehouse |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Span Width | 20–30 m |
| Built Type | Metal build |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | Turbo Vent, Ridge Vent |
| Material | MS & Galvalume |
| Feature | Easily Assembled, Durable |
| Size | Minimum 1500 sq mt |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Floor Type | RCC Floor |
| Dock Leveler | With Dock |
| Fire Protection | No Fire System |
| Yield Strength | 150 gsm -550 mpa |
| Color | Blue, White |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Metal build |
| Use | Industrial |
| Color | Blue |
| Service City | Bangalore |
| Material | MS & Galvalume |
| Feature | Easily Assembled, Durable |
| Roofing Style | Shed |
| Brand | Star Roofs |
| Roofing Area | Above 10000 sqft |
| Thickness | Sheet 0.47 mm |
| Surface Treatment | Zinc & Colour Coated |
| Application/Usage | Commercial |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Steel |
| Built Type | Metal Roofing |
| Usage/Application | House |
| Use | Metal shed |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Feature | Easily Assembled, Durable |
| Color | Blue, White |
| Thickness | Sheet 0.47mm |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Use | Roofing Shed |
| Service City | Bangalore, Chennai, Andhra pradesh |
| Built Type | Panel Build |
| Material | MS & Galvalume |
| Brand | Star Roofs |
| Feature | Eco Friendly, Durable |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
We are most trusted companies in the industry and are known for our quality work and distinctive, solution. Metal Roofing Contractors is designed by Best Roofs fabricated by using quality material available from all the sources & manufacturers technology from efficiently satisfied to the customer having wide range of structural design . Our products are simple to install and needs low maintenance. providing Metal Roofing shed offered comes in attractive and innovative finish appearance. this highly desired by the customers.
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Span Width | 20–30 m |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | Ridge Vent, Turbo Vent |
| Color | Royal Blue Reverse Color |
| Built Type | Modular |
| Feature | Long Life |
| Brand | Star Roofs |
| Material | Steel |
| Sheet Thickness | 0.47mm |
| Floor Type | RCC Floor |
| Dock Leveler | Without Dock |
| Fire Protection | No Fire System |
| Yield Strength | 150 gsm -550 mpa |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India