Terrace Roofing contractor. we are offering the terrace roofing contractor in all over tamilnadu.the heat production shed on terrace roofing shed contractor in chennai.the best prefabricated sheds are also easy to install the roofing work. the customer choose any colour the roofing sheet. we are providing all types of roofing work.
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Application Area | Industrial |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Roof Shape | Truss |
| Location Service | On Site |
| Color | Blue |
| Type Of Truss | A Type |
| Category | Warehouse |
| Use | House |
| Metal Type | Mild Steel |
| Coating Type | Galvanized |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Insulation | PUF Panel |
| Thickness | 0.47mm |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Payment Terms | Per Project |
| Surface Treatment | Color coated & Galvlume,Color coated & Galvalume |
| Service Location/City | Tamil Nadu |
| Usage/Application | Warehouse |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Application Area | Industrial, Warehouse, Shed, Godown, Factory, Commercial, Residential |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Roof Shape | Truss |
| Location Service | On Site |
| Built Type | Modular |
| Feature | Long Life, Easily Assembled |
| Type of Industrial Sheds | Light, Heavy |
| Brand | Star Roofs |
| Coating Type | Galvanized |
| Color | Green |
| Insulation | PUF Panel |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Payment Terms | Per Project |
| Surface Finishing | Zinc with Colour Coated |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Frame Material | Mild Steel |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 50 ft (15 m) |
| Length | 100 ft (30 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 5000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Material | Steel |
| Built Type | Panel Build |
| Usage/Application | factory shed |
| Color | Blue |
| Intended Use | Godown, Workshop, Warehouse, Factory |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Roof Type | Double Slope |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Brand | JSW |
| Usage/Application | commercial |
| Material | ms material |
| Color | Blue |
| Thickness | 0.47mm |
| Roofing Area | tamilnadu |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Span Width | 20 m |
| Roof Thickness | 2.00 mm |
| Base Material | Galvalume |
| Roof Shape | A TYPE |
| Coating Type | Bare Galvalume |
| Design Life | 25 years |
| Brand | Star Roofs |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Durable Coating |
| Material | MS & Galvalume |
| Area of Application | Residential & Commercial |
| Thickness of Sheet | 0.47 mm |
| Application Area | Factory Shed, Warehouse, Industrial |
| Roofing System | Site Formed |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Truss | A Type |
| Material | Iron, MS & Galvalume |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 0.47 |
| Components | Steel |
| Service Location/City | Tamil Nadu |
| Service City | Chennai |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India