Keeping track of the latest market development we are instrumental in offering a wide range of Fabrication Service. These services are done by employing innovative ideas and modern technology.
₹ 175 / sq ft Get Latest Price
| Width | 50 ft (15 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 3000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Built Type | Modular |
| Surface Treatment | Coated |
| Color | Blue |
| Intended Use | Godown, Workshop, Factory, Warehouse |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Double Slope |
| Usage/Application | Shop |
| Brand | APOLLO |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Residential |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Service City | Chennai |
| Built Type | Metal Build |
| Material | MS & Galvalume |
| Work Location | Chennai |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Type of Location | Commercial |
| Finishing | Galvanized |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location/City | Chennai |
| Usage/Application | House |
| Type Of Structure | Column |
| Material | Aluminium |
| Location | Tamil Nadu |
| Thickness | 0.75-3 mm |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Manufacturing Technique | Roofing shed |
| Material | MS & Galvalume |
| Surface Treatment | Color Coated, Galvanised |
| Application Area | Residential |
| Location Type | Residential |
| Metal Type | Mild Steel |
| Built Type | Panel Build |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Factory Roofing, Warehouse Roofing, Terrace Roofing, Industrial Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Shed Type | Warehouse Shed |
| Service Location | On Site |
| Material Grade | Galvanized Steel |
| Service Type | Fabrication And Erection |
| Thickness | 0.47mm |
| Material | ms material |
| Shed Span | 25 To 35 m |
| Service Mode | Material With Labour |
| Shed Height | 9 To 12 m |
| Roof Structure | Truss |
| Length | 60–80 m (200–260 ft) |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Truss | A Type |
| Service City | chennai |
| Industry Application | factory |
| Height | 25 Feet |
| Service Location/City | SOUTH INDIA |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet | JSW |
| Cladding Material | PPGL Sheet |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Roof Shape | A Type |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Products | Metal roofing |
| Connection Type | Welded And Bolted |
| Shape | A type |
| Roof Height | 25feet |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| We Can Deliver | Commercial Projects |
| Type Of Construction Structure | Concrete Frame Structures |
| Material | Steel |
| Service Location/City | chennai |
| No. Of Year In Business | starroofs |
| Building Style | all tipe |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 170 / Square Feet Get Latest Price
| Technique | Cold Rolled |
| Roof Type | A Type |
| Built Type | Panel Build |
| Feature | Durable |
| Brand | Star Roofs |
| Material | MS & PPGL |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Location | Chennai |
| Duration | 30 working days |
| Industry Type | Industrial |
| Material | MS & PPGL |
| Brand | Star Roofs |
| Material Brand | JSW & APOLLO |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Material | PVC |
| Built Type | Modular |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Roof materials | Galvalume, aluminum, and stainless steel. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1200 sq ft
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India