We are counted as one of the reliable companies engaged in manufacturing, trading and supplying an enormous range of Metal Roofing Sheet. These products are in adherence with set quality standards and policies.
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Roofing Material | Galvanized Steel |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Structure Material | Galvanized Steel |
| Application Area | Factory, Commercial, Industrial, Warehouse, Residential, Godown |
| Service Location | Tamil Nadu |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Roof Type | Truss Roofing |
| Roof Shape | Truss |
| Location Service | On Site |
| Usage/Application | Comercial |
| Preferred Roofing | Crimp Sheet |
| Roof For | Commercial Building |
| Applicable Area | Industrial |
| Design | Roof |
| Coating Type | Galvanized |
| Insulation | PUF Panel |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Payment Terms | Per Project |
| Material | Metal |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Roofing Type | A TYPE |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Residential, Commercial, Factory, Farmhouse, Warehouse |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | Metal Roofing |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 175 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Usage | Warehouse |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Metal Type | Galvanized Steel |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Built Type | Modular |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Crane Provision | With Crane |
| Roof Shape | A TYPE |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Surface Finish | Galvanized |
| Thickness | 0.47mm |
| Size | 4500 sqft |
| Brand | JCW |
| Max Withstanding Temperature | 40% |
| Usage Area | Outdoor |
| Color | Grey |
| Side Cladding | Half Cladding |
| Roof Type | Gable Roof |
| Ventilation | Ridge Vent, Turbo Vent |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Louvers, Skylights, Mezzanine Floor, Turbo Ventilators, Ridge Ventilators, Canopy |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
We Are The Leading Mrtal Roofing Contractor In Chennai. We Are Completed Various Types of Terrace Roofing Works In Chennai at Very lowest Price.
We Are providing Best materials only. These products are available according to client's requirements. These are provided as per the clients demands at affordable prices.
Our range of products include Industrial Roofing Shed like as Factory Shed, Warehouse Roofing, Storage Sheds, Roofing Shed such as Factory Shed, Warehouse Roofing, Storage Sheds, Industrial Sheds, Residential Roofing Shed, Rain Protected Shed and many more items etc.
These products are available according to client's requirements. These are provided as per the clients demands at affordable prices
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roof Structure | Truss |
| Steel Grade | Structural Steel |
| Service Location | South India |
| Fabrication Service | Fabrication With Erection |
| Usage Area | Stadium, Agricultural, Parking, Factory, Warehouse, Commercial, Residential |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Type Of Roofing | A Type |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Member Section | I Beam, Z Purlin |
| Built Type | Roof |
| Connection Type | Welded And Bolted |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Design Support | Included |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Preferred Roofing | Crimp Sheet |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Design | A Type |
| Roof For | Commercial Building |
Minimum order quantity: 2000 Square Feet
₹ 145 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Panel Build |
| Work Location | Chennai |
| Usage/Application | House |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Service Location | All Over South India |
| Type Of Structure | Column |
| Location | Tamil Nadu |
| Usage/Application | Commecial |
| Built Type | Metal Build |
| Thickness | 0.47 mm |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Style | A type |
| Build Type | Metal build |
| Surface Treatment | Color coated & Galvalumed |
| Usage/Application | Comercial |
| Brand | JSW |
| Color | Bule |
| Built Type | Metal Roofing |
| Feature | Long Life |
| Material | Steel,MS & GL & GI |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Use | Industrial Terrace |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Usage/Application | Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Modular |
| Use | House |
| Material | Steel |
| Feature | Easily Assembled |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Location Type | Industrial |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Features | Water Proof, Tamper Proof, Corrosion Resistant |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Material | Steel / Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India