Our roofing shed high quality of products and client satisfaction testimonials. We are services provides various services such as new roofs, re-roofs and other associated services. We are using customizing roofing solutions and advanced roofing shed create in Chennai. We are offering our roofing work in Industrial, residential, Companies, Auditorium and Hall, and using high quality roofing shed and excellent result and coverage using best design and using advance techniques. Chennai roofing is using on high and specific dedicated roofing shed products and high grade materials. Our roofing shed products client satisfaction well as cladding. These are fabricated using best quality of roofing shed materials and reliable vendors in the company.
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Color | Blue, Grey |
| Use | Shop |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Feature | Easily Assembled |
| Material | MS & PPGL |
| Built Type | Modular |
| Work Location | Chennai |
| Brand | Star Roofs |
| Features | Durable Coating |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
The Industrial Roofing Contractors in Chennai offered factory shed is available from us in various sizes & other related options as per customer’s choice. This factory shed is used to install in various industries to provide safety from various weather conditions. We are widely demanded in the market due to its excellent finish, weather & abrasion resistance.
₹ 180 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Usage/Application | COMMERCIAL |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Work Location | SOUTH INDIA |
| Color | Grey |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Canopy, Mezzanine Floor, Turbo Ventilators, Ridge Ventilators, Louvers, Skylights |
| Features | Water Proof, Tamper Proof |
| Material | Aluminium |
| Brand | APOLLO |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | Fabrication And Erection |
| Material | Ms Material |
| Shed Type | Industrial Shed |
| Material Grade | Galvanized Steel |
| Usage/Application | Factory Roofing Shed |
| Shed Span | 35 To 45 m |
| Shed Height | 9 To 12 m |
| Service Location/City | Bangalure |
| Length | 20–40 m (65–130 ft) |
| Color | Grey |
| Roof Shape | A Type |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Connection Type | Welded And Bolted |
| Size | 100X60 |
| Surface Treatment | color coated |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 30 m (100 ft) |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Usage/Application | COMMERCIAL |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Features | Water Proof, Tamper Proof |
| Work Location | SOUTH INDIA |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Color | Grey |
| Roof Type | Single Slope Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Ridge Ventilators, Louvers, Turbo Ventilators, Skylights, Mezzanine Floor, Canopy |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Manufacturing Technique | metal roofing |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Dimensions | 160*80 |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Shape | DOUBLE A OR M TYPE |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Type of Industrial Sheds | Normal |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
Our company provides a complete range of steel industrial shed. Our expertise is capable of fabricating such steel structural sheds in different sizes, dimensions, and optional features as per the specified requirements of our clients. We have a good reputation for Warehouse Roofing Contract, Industrial Roofing Contract, Terrace Roofing Construction and more...
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Use | Roofing shed |
| Built Type | Modular |
| Material | Steel |
| Feature | Long Life & Easy removable |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Eaves Tile |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Brand | Star Roofs |
| Roofing Style | Shed |
| Material | Steel |
| Feature | Long Life |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Color | Blue |
| Area (square ft.) | Above 15000 Sqft |
| Application/Usage | Commercial |
| Surface Treatment | Zinc with Color Coated |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Usage | Industrial |
| Built Type | Panel Build |
| Metal Type | Mild Steel |
| Roof Shape | Pitched |
| Surface Finish | Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.47mm |
| Brand | Star Roofs |
| Work Location | Chennai |
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Yield Strength | 550Mpa |
| Roofing | Metal Roofing |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Factory Roofing, Shed Roofing, Warehouse Roofing, Terrace Roofing, Industrial Roofing |
| Roofing Material | Galvalume Sheet, Metal Sheet |
| Service Location | Within State |
| Service Type | New Installation |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated |
| Feature | Long Life |
| Color | White |
| Brand | StarRoofs |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Insulation | Puf Panel |
| Area (square ft.) | Above 7000 Sqft |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Panel Build |
| Work Location | Chennai |
| Color | Green |
| Use | Industrial |
| Material | Steel |
| Feature | Easily Assembled |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated |
| Thickness | sheet 0.47 |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Roofing |
| Size | Minimum 1000 sq mt |
| Use | Industrial |
| Material | Steel |
| Feature | Roofing Construction |
| Color | Blue, White |
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Metal build |
| Material | MS & Galvalume |
| Feature | Easily Assembled, Durable |
| Usage/Application | House |
| Color | Blue, White |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India