We have carved a niche amongst the leading names in this domain engaged in manufacturing, trading and supplying Residential Roofing. Our offered products have gained exceptional value in various residential areas.
₹ 160 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Material | Metal Sheet, Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Roofing Type | Lean Type |
| Material | ms & galvalume |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Warehouse, Residential, Factory, Commercial, Parking |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Residential |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
| Features | Durable Coating |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Metal Roofing |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Aesthetic Style | Plain Sheet |
| Base Material | Galvalume Steel |
| Insulation | No Insulation |
| Application | Individual House |
| Surface Treatment | Color Coated, Galvanised |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Residential |
| Location Type | Residential |
| Material Procurement | Supplier End |
| Brand | StarRoofs |
| Material | Steel / Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / sq ft Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 30 m (100 ft) |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Material | ms material |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Work Location | Chennai |
| Surface Treatment | Color Coated, Galvanised |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Ridge Ventilators, Louvers, Canopy, Mezzanine Floor, Turbo Ventilators, Skylights |
| Shape | A type |
| Color | Blue |
| usage | Home/Industrial |
Minimum order quantity: 1200 sq ft
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Surface Treatment | Color Coated |
| Built Type | Metal Build |
| Yield Strength | Sheet 550Mpa |
| Material | ms & Galvalume |
| Features | Durable Coating |
| Roof For | Sports club |
| Type of Industrial Sheds | normal |
| Thickness | Sheet .047mm |
| Height | 35' |
| Applicable Area | Commercial |
| Brand | StarRoofs |
| Service City | Chennai |
| Roofing | Metal Roofing |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Commercial |
| Location Type | Residential |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Material Procurement | Customer End |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Roofing Type | Arch Type |
| Brand | StarRoofs |
| Location | Chennai |
| Surface Treatment | Color Coated, Colour Coated Galvalume |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
Team members for any organization are essential element in its success and achievement in the industry. Our team members are capable to bear extreme situation for us and can comfortably work in pressurizing situation. They provide our clients peculiarity services and product range. They are always ahead to initiate with the new assignments and complete them with their great dedication.
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Brand | StarRoofs |
| Location Type | Residential |
| Material Procurement | Customer End |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Color | All Colors |
| Location | Kanchipuram |
| Surface Treatment | Zinc & Colour Coated |
| Application/Usage | Residential |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 130 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Manufacturing Technique | Durable |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Location Type | Residential |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Brand | Star Roofs |
| Material | Ms & Galvalume |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
Owing to our rich knowledge and industrial experience, we are into offering a best quality range of Canteen Roofing Shed. This Canteen Roofing Shed is extensively used for construction purposes. These products are available in varied specifications to meet the demands of customers.
Features:
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Residential |
| Location Type | Residential |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material Procurement | Customer End |
| Material | ms & galvalume |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Roofing Contractors |
| Roofing Area | 300 to 500 Square Feet |
| Roofing Type | Metal Roofing |
| Color | all color |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 145 / Square Feet Get Latest Price
| Shed Type | Conventional |
| Intended Use | Residential |
| Built-up Area | Up to 2000 sq.ft |
| Clear Span (Width) | Upto 30 ft (9 m) |
| Eave Height | Upto 15 ft (4.5 m) |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Material | Steel |
| Built Type | Modular |
| Use | House |
| Color | Blue |
| Wall Cladding Material | Profiled Sheet |
| Mezzanine Floor | No |
| Crane Provision | No |
| Accessories | Canopy |
| Usage/Application | House |
We are counted as one of the leading name specialized in offering a wide range of House Roofing Shed to our clients. These House Roofing Sheds are mainly used for residential purposes and is widely appreciated due to its robust construction, resistance to corrosion and longer service life. Further, our products are reasonably priced.
Features:
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India