Offering you a complete choice of services which include roofing shed work contractor, roofing contractors in chennai, metal roofing construction services and factory shed roofing work.
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Warehouse Roofing, Godown Roofing, Industrial Roofing, Commercial Roofing, Factory Roofing, Residential Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Material | ms material |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Factory, Warehouse, Commercial |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | A Type |
| Color | Blue |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Location | chennai |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Terrace Roofing, Residential Roofing, Factory Roofing, Commercial Roofing, Shed Roofing, Godown Roofing, Industrial Roofing, Warehouse Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | Andhra pradesh |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Factory, Warehouse, Residential, Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Type Of Roofing | Metal Roofing |
| Built Type | Commercial |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Location | Chennai |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
| Dimensions | 3000 square feet |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Shed Type | Industrial Shed |
| Roofing Type | Terrace Roofing, Factory Roofing, Commercial Roofing, Warehouse Roofing, Shed Roofing, Industrial Roofing, Godown Roofing, Residential Roofing |
| Material | Galvanized Steel |
| Roofing Material | Metal Sheet, Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Built Type | Metal Build |
| Roof Type | Truss |
| Usage | Storage, Warehouse |
| Roof Structure | Truss |
| Shed Height | 30 ft |
| Usage Area | Warehouse, Residential, Factory, Parking, Commercial |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Type Of Roofing | A Type |
| Type of Construction | Industrial |
| Type of Construction structure | Steel Frame Structures |
| Service Mode | Material With Labour |
| Mode Of Service | Online |
| Construction Material | MS & PPGL |
| Color | Grey with Blue |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Warranty | 1 Year |
| Locality | Chennai |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 175 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Application Area | Godown, Factory, Industrial, Commercial, Shed, Warehouse, Residential, Farmhouse |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Roof Shape | Truss |
| Location Service | On Site |
| Coverage Area | 7000 sqft |
| Usage/Application | Factory Roofing |
| Preferred Roofing | A Type |
| Roof For | Commercial Building |
| Applicable Area | Commercial |
| Roofing Style | A Style |
| Surface Treatment | Color Coateed |
| Coating Type | Galvanized |
| Service Mode | Labour Plus Material |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
We are undertaking roofing contract for fabrication erection laying and conventional roofing structures.
Features:
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India