Our range of services include terrace roofing shed, roof work contractor, warehouse roofing shed contractors, factory roofing sheds, roofing shed work contractor and industrial factory roofing service.
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Clear Span (Width) | 24 m (80 ft) |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Material | ms material |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Partial Masonry |
| Usage/Application | commercial |
| Work Location | Chennai |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Grey, White, Blue |
| Features | As pe dimension |
| Roof Type | Gable Roof |
| Insulation | PUF Panel |
| Accessories | Louvers, Turbo Ventilators, Skylights, Mezzanine Floor, Ridge Ventilators |
| Shape | A types |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Type | Warehouse Roofing, Terrace Roofing, Godown Roofing, Industrial Roofing, Factory Roofing, Residential Roofing, Shed Roofing, Commercial Roofing |
| Sheet Material | GI Steel |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Profile Type | Corrugated |
| Service Mode | Material With Labour |
| Sheet Length | 6 ft |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Warehouse, Farmhouse, Agricultural, Cold Storage, Residential, Industrial, Commercial |
| Surface Finish | Galvanized |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Width | 600 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Color | Grey |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Brand | JSW |
| Waterproofing | Included |
| Sheet Type | Roofing |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 170 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Built Type | Roofing Contractor |
| Material | Steel |
| Feature | Durable, Easily Assembled |
| Roofing Style | Shed |
| Surface Treatment | Zinc,Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Use | Industrial |
| Material | MS & Galvalume |
| Built Type | Metal build |
| Work Location | Chennai |
| Type of Industrial Sheds | Light |
| Technique | Medium |
| Brand | Starroofs |
| Features | Durable Coating |
| Shape | A Type |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Shed Type | Conventional |
| Intended Use | Warehouse |
| Built-up Area | Up to 2000 sq.ft |
| Clear Span (Width) | 51-80 ft (24 m) |
| Built Type | Metal build |
| Eave Height | 26-35 ft (10.5 m) |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Material | MS & Galvalume |
| Type of Industrial Sheds | Heavy, Light |
| Brand | Star Roofs |
| Wall Cladding Material | PUF Panel |
| Mezzanine Floor | Yes |
| Crane Provision | Yes |
| Accessories | Turbo Ventilator, Skylight, Louvers, Ridge Vent, Canopy, Downspout Pipe |
| Color | Off white |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Shed Type | Warehouse Shed |
| Structure Material | Fabricated Steel |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Usage Area | Industrial |
| Structure Type | Truss |
| Service Location | On Site |
| Materials used | Stainless Steel |
| Material | Steel |
| Applicable Area | Commercial |
| Coverage Area | 20000 sqft |
| Roof Material | Metal |
| Roof Material Shape | MS Tube |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Commercial |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Built Type | Metal Roofing |
| Roofing Area | Above 20000 |
| Roofing Type | Industrial |
| Color | Blue |
| Brand | StarRoofs |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 195 / sq ft Get Latest Price
| Built Type | Modular |
| Height | 20 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Service Location/City | Chennai |
Minimum order quantity: 1200 sq ft
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India