Pioneers in the industry, we offer metal roofing industrial shed, roofing fabrication service, industrial factory shed contractors, factory roofing shed contractors, metal roofing contractors service and roofing shed contractors from India.
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 60 ft (18 m) |
| Length | 100 ft (30 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 10000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Built Type | Metal roofing build system |
| Technique | Cold Rolled |
| Color | Blue |
| Brand | Star Roofs |
| Coating | Colour coting with zinc |
| Features | Tamper Proof, Durable Coating |
| Yield Strength | Sheet 550Mpa 150gsm |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Surface treatment:galvanized, corrugated, bright finished, chromated, oiled, fingerprint resistance
Delivery time:within 30 days after receiving the down payment or irrevocable L/C at sight
Payment:30% down payment of the total value by T/T and the balance must be paid by T/T or irrevocable L/C at sight after the goods finished.
Application: Mainly used for construction, roofing, sandwich panel, etc.
₹ 145 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | Fabrication And Erection |
| Material | Steel |
| Shed Type | Double Slope |
| Material Grade | METAL SHEET |
| Shed Span | 15 To 25 m |
| Shed Height | 9 To 12 m |
| Length | 20–40 m (65–130 ft) |
| Type Of Structure | Beam, Ms tube Structure |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Roof Shape | A Type |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Features | Long Life |
| Area (Square Feet) | 1500 SQFT |
| Connection Type | Welded And Bolted |
| Surface Treatment | Zinc With Color Coated |
| Service City | All Over South India |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Width | 30 ft (9 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 2000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Material | Steel |
| Roofing Style | Shed |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Built Type | Modular |
| Feature | Long Life |
| Brand | Star Roofs |
| Intended Use | Warehouse, Factory, Godown |
| Color | Royal Blue |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Double Slope |
| Surface Treatment | Zinc with Color Coated |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 175 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Material | Metal Sheet, Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Roofing Type | metal sheet |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Warehouse |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Commercial |
| Location Type | Industrial |
| Material Procurement | Customer End |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Brand | StarRoofs |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Surface Treatment | Zink With Color Coated |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Commercial |
| Materials | MS & PPGL |
| Types of Roofing | Metal Roofing |
| Features | Water Proof |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | Above 13000 Sqft |
| Brand | StarRoofs |
| Color | Royal Blue |
| Feature | Long Life |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated |
Minimum order quantity: 1300 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | Above 20000 Sqft |
| Color | Off White |
| Surface Treatment | Zink With Color Coated |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Brand | Star Roofs |
| Preferred Roofing | Crimp Sheet |
| Roof For | Commercial Building |
| Use | Godown roofing Shed |
| Features | Water Proof |
| Feature | Easily Assembled |
| Built Type | Metal build |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Material | MS & Galvalume |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Application Area | Industrial |
| Category | Warehouse |
| Metal Type | Mild Steel |
| Duration | As Per Dimension |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 160 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Factory Roofing, Industrial Roofing, Terrace Roofing, Warehouse Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | Within State |
| Service Type | New Installation |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Surface Treatment | Zink With Color Coated |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Application/Usage | Commercial |
| Location Type | Commercial |
| Material Procurement | Customer End |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Brand | StarRoofs |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Insulation | Puf Panel |
Minimum order quantity: 2000 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Industrial |
| Metal Type | Galvanized Steel |
| Built Type | A Type |
| Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Roof Shape | A T |
| Surface Finish | Galvanized |
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Coated, Galvanised |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Blue |
| Usage Area | Outdoor |
| Side Cladding | Half Cladding |
| Ventilation | Turbo Vent |
| Thickness | 0.47 |
| Usage/Application | Commercial |
Minimum order quantity: 1200 sq ft
₹ 175 / sq ft Get Latest Price
| Material | Steel |
| Height | 25 Feet |
| Built Type | Panel Build |
| Frame Material | ms pipes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1200 sq ft
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India