We are a leading Service Provider of warehouse roofing shed contractors, warehouse roofing shed services, warehouse steel roofing construction service, industrial warehouse roofing shed contractors, warehouse roofing contractors and industrial warehouse roofing sheds from Chennai, India.
₹ 190 / Square Feet Get Latest Price
| Shed Type | Conventional |
| Intended Use | Warehouse |
| Service Location | South India |
| Built-up Area | 2001-5000 sq.ft |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Roofing Type | A Type |
| Built Type | Metal build |
| Service Mode | Material With Labour |
| Clear Span (Width) | 51-80 ft (24 m) |
| Roof Structure | Truss |
| Eave Height | 26-35 ft (10.5 m) |
| Usage Area | Factory, Residential, Warehouse, Commercial |
| Material | roofing, Steel |
| Surface Treatment | Color Coated, Galvanised |
| Brand | Star Roofs |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Color | Grey |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Wall Cladding Material | PUF Panel |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Mezzanine Floor | Yes |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Crane Provision | Yes |
| Accessories | Turbo Ventilator, Skylight, Downspout Pipe, Louvers, Ridge Vent |
| Waterproofing | Included |
| Yield Strength | 550 Mpa |
| Features | Durable Coating, Water Proof |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Service Type | Fabrication And Erection |
| Shed Type | Industrial Shed |
| Structure Material | MS |
| Material Grade | Galvanized Steel |
| Shed Span | 35 To 45 m |
| Usage Area | Warehouse, Residential, Industrial |
| Built Type | Metal Build |
| Shed Height | 9 To 12 m |
| Structure Type | Truss |
| Length | 20–40 m (65–130 ft) |
| Service Location | On Site |
| Use | Industrial |
| Material | MS & PPGL |
| Feature | Easily Assembled |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Roofing Area | >500 Square Feet |
| Roofing Type | Roofing Shed |
| Color | Blue |
| Brand | Starroofs |
| Cladding Material | PPGL Sheet |
| Ventilation Type | Turbo Ventilator |
| Roof Shape | A Type |
| Service Mode | Fabrication Only |
| Location | Chennai |
| Surface Finish | Red Oxide Primer |
| Payment Term | Per Project |
| Connection Type | Welded And Bolted |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 190 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Shed Roofing, Commercial Roofing, Godown Roofing, Industrial Roofing, Warehouse Roofing, Terrace Roofing, Factory Roofing, Residential Roofing |
| Roof Type | Shed Roof |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Warehouse, Factory |
| Type Of Roofing | A Type |
| Usage/Application | Commercial |
| Material Procurement | Customer End |
| Color | Sky blue |
| Surface Treatment | Zinc with color coated |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Brand | StarRoofs |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Type | Roofing Shed |
| Color | Royal blue with White |
| Brand | Star Roofs |
| Location | Chennai |
| Surface Treatment | Durable |
| Application/Usage | Industrial |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Material | MS and Galvalume Sheet |
| Location Type | Industrial |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | Above 18000 sqft |
| Color | Royal Blue |
| Brand | StarRoofs |
| Location | Kalahasti AP |
| Application/Usage | Commercial |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 135 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Location Type | Commercial |
| Roofing Style | Shed |
| Material Procurement | Customer End |
| Roofing Area | Above 20000 Sqft |
| Brand | Star Roofs |
| Location | Chennai |
| Surface Treatment | Zinc with color coated |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 135 / Square Feet Get Latest Price
| Application/Usage | Commercial |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Area | Minimum 1000 |
| Roofing Type | Metal Build |
| Color | All Color |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Steel, MS & GI |
| Built Type | Prefab |
| Use | Shop |
| Feature | Easily Assembled |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Brand | Star Roofs |
| Color | Royal Blue Reverse Colour |
| Area (square ft.) | Above 15000 |
| Frame Material | MS Pipe |
| Material Grade | ISI |
| Purlin Shape | Square Tube |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | Conventional Steel |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Built Type | Metal Roofing |
| Span Width | 30–40 m |
| Use | Warehouse |
| Built Up Area | 20000–50000 sq ft |
| Ventilation | Turbo Vent, Ridge Vent |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated |
| Brand | Star Roofs |
| Feature | Long Life |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Color | Blue |
| Floor Type | RCC Floor |
| Dock Leveler | With Dock |
| Yield Strength | Sheet 150gsm 550Mpa |
| Roofing | Metal Roofing |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Material | MS & Galvalume |
| Built Type | Metal Roofing |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Feature | Long Life |
| Brand | Star Roofs |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India