₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Type | Factory Roofing, Shed Roofing, Industrial Roofing, Warehouse Roofing, Godown Roofing, Terrace Roofing, Commercial Roofing |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Residential, Warehouse, Factory, Farmhouse, Commercial |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Roof Type | A Type Roof |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Sheet Material | Corrugated |
| Application Area | Residential, Factory, Warehouse, Shed, Godown, Commercial, Industrial |
| Roof Sheet Thickness | 0.45 mm |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Frame Material | Galvanized Steel |
| Roof Shape | Truss |
| Usage | School Roofing, Warehouse, Shed Roofing, Industrial, Terrace Roofing, Residential |
| Location Service | On Site |
| Surface Finish | Galvanized |
| Coating Type | Galvanized |
| Insulation | PUF Panel |
| Insulation Type | PUF Panel |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Payment Terms | Per Project |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Type | Godown Roofing, Warehouse Roofing, Shed Roofing, Residential Roofing, Industrial Roofing, Factory Roofing, Terrace Roofing, Commercial Roofing |
| Sheet Material | GI Steel |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | South India |
| Profile Type | Corrugated |
| Service Mode | Material With Labour |
| Sheet Length | 6 ft |
| Usage Area | Agricultural, Parking Shed, Warehouse, Industrial, Residential, Farmhouse |
| Roof Structure | Truss |
| Surface Finish | Galvanized |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Width | 600 mm |
| Sheet Profile | Corrugated |
| Color | Grey |
| Sheet Coating | Galvanized |
| Brand | JSW |
| Waterproofing | Included |
| Sheet Type | Cladding |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Service Type | New Roofing |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Roof Material | Metal Sheet |
| Application Area | Godown, Factory, Residential, Warehouse, Industrial, Shed, Commercial |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Profile Type | Corrugated |
| Roof Shape | Truss |
| Sheet Length | 6 ft |
| Location Service | On Site |
| Coating Type | PPGL |
| Color | Blue |
| Insulation | PUF Panel |
| Brand | JSW |
| Service Mode | Labour Plus Material |
| Payment Terms | Per Project |
| Application | Residential, Warehouse, Industrial Shed, Farmhouse, Factory Roofing |
Minimum order quantity: 1200 sq ft
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India