Leading Service Provider of industrial roofing fabricators, roofing contractors solutions, industrial factory roofing shed, industrial roofing shed contractors, industrial factory sheds and steel roofing contractors service from Chennai.
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Width | 60 ft (18 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Material | Steel |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 2000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Use | Industrial Water Treatment |
| Types of Roofing | Metal Roofing |
| Built Type | Industrial Roofing Shed |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Duration | As per Dimension |
| Color | Grey |
| Intended Use | Warehouse, Godown, Factory, Workshop |
| Brand | StarRoofs |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Roofing Type | Shed Roofing, Terrace Roofing, Commercial Roofing, Warehouse Roofing, Godown Roofing, Industrial Roofing, Factory Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet, Galvalume Sheet |
| Service Location | South India |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Usage Area | Warehouse, Commercial, Residential, Factory, Farmhouse |
| Type Of Roofing | A Type |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated |
| Material | MS & Galvalume |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Roofing Style | Shed |
| Features | Durable Coating |
| Roofing Area | Above15000 Sqft |
| Color | Sky Blue |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Waterproofing | Included |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Structure Type | Conventional |
| Color | White |
| Surface Treatment | Color Coated, Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Brand | StarRoofs |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Area (square ft.) | Above 20000 Sqft |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Width | 30 ft (9 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 2000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Use | Industrial Roofing Shed |
| Built Type | Metal Roofing |
| Color | Blue |
| Brand | Star Roofs |
| Intended Use | Warehouse, Godown, Factory |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Double Slope |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Width | 30 ft (9 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 30 ft (9 m) |
| Side Height | 25 ft (7.5 m) |
| Built-Up Area | 2000 sq. ft. |
| Shed Type | Conventional |
| Material | Steel |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Feature | Long Life |
| Material Procurement | Customer End |
| Built Type | Industrial Roofing Shed |
| Type of Industrial Sheds | Heavy |
| Brand | StarRoofs |
| Intended Use | Factory, Godown, Warehouse |
| Cladding Material | Galvalume Sheet |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Roof Type | Double Slope |
| Surface Treatment | zinc With Color coated |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Roofing | A Type |
| Material | Steel |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Location Type | Industrial |
| Feature | Long Life |
| Built Type | Metal Roofing |
| Color | Blue |
| Brand | Star Roofs |
| Surface Treatment | Color Coated, Zinc with Color Coated |
| Area | Above 16000 Sqft |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 155 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Built Type | Panel Build |
| Color | Blue |
| Brand | Star Roofs |
| Features | Long Life |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Manufacturing Technique | Roofing contractor |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Features | Durable Coating |
| Material Procurement | Customer End |
| Metal Type | Mild Steel |
| Duration | As Per Dimension |
| Material | MS & PPGL,MS & Galvalume |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Features | Tamper Proof, Water Proof |
| Duration | As per Dimension |
| Brand | StarRoofs |
| Color | Off White |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Material | Steel / Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 145 / Square Feet Get Latest Price
| Roofing Type | Factory Roofing, Warehouse Roofing, Shed Roofing, Industrial Roofing |
| Roofing Material | Metal Sheet |
| Service Location | SOUTH INDIA |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Service Type | New Installation |
| Service Mode | Material With Labour |
| Roof Structure | Truss |
| Type Of Roofing | A Type |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Shed |
| Materials | Steel |
| Types of Roofing | Metal Roofing |
| Surface Treatment | Zinc With Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.47 mm |
| Brand | Star Roofs |
| Sheet Profile | Deck Sheet |
| Sheet Coating | Galvalume |
| Insulation | Puf Panel |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India