Providing you the best range of badminton court roofing contractors, badminton court roofing fabrications, badminton court roofing shed works, badminton court service, badminton court sheds and badminton court contractors with effective & timely delivery.
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Surface Treatment | Color Coated |
| Raw Material Procurement | Customer End |
| Thickness | 0.47 mm |
| Roofing Style | Shed |
| Roofing Type | Badminton Court Roofing Shed |
| Application/Usage | Commercial |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Type Of Structure | Column |
| Industry | Badminton court |
| Materials used | Stainless Steel |
| Material | Steel |
| Condition | Refurbished |
| Thickness | 0.47mm |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
Our Roofing shed contractors in Chennai using high quality of roofing sheet, green, red, blue and many colours and also using high quality and branded company roofing shed Contractors sheet, Printed standard quality Blurred colour sheet. Our clients are they agree with them our roofing shed colours and roofing sheet quality. Many customers are using Blue and green, red colours roofing shed Contractors sheet. Our competitive roofing contractors in Chennai did not equal our quality roofing shed contractors. Because we are best roofing shed contractors company in Chennai. It was standard quality in every year.
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Number of Courts | 5 |
| Applicable Area | Residential |
| Built Type | Metal Roofing |
| Roof Material | Metal |
| Surface Treatment | Coated, Color Coated |
| Roof Material Shape | I Beam |
| Court Area | Indoor |
| Brand | StarRoofs |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Manufacturing Technique | All |
| Roof For | Office |
| Material | MS & Galvalume |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Material | Synthetic |
| Flooring Format | Mat |
| Installation Location | Indoor |
| Finish | Textured |
| Warranty | 3 years |
| Thickness | 0.47 mm |
| Application/Usage | Commercial |
| Roofing Style | Shed |
| Brand | Star Roofs |
| Surface Treatment | Galvalume |
| Dimension | Above 1800 |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
₹ 190 / sq ft Get Latest Price
| Court Type | Multi Court |
| Structure Type | Steel Truss |
| Roofing Material | Galvalume Sheet |
| Height Under Truss | 10 m |
| Side Cladding | Half Cladding |
| Lighting Provision | Roof Mounted |
| Raw Material Procurement | Service Provider End |
| Roofing Style | Gable |
| Dimension | 3000 |
| Built Type | Modular |
| Brand | Starroofs |
| Usage/Application | COMMERCIAL |
| Material | METAL |
| Color | Blue |
| Floor Compatible | Wooden Floor, Synthetic Floor |
| Ventilation | Ridge Vent, Side Louvre, Turbo Vent |
| Service Scope | Full Building |
| Position | INTERIOR |
Minimum order quantity: 1500 sq ft
₹ 150 / Square Feet Get Latest Price
| Location | Chennai |
| Number of Courts | 3 court |
| Court Area | Indoor |
| Type of Construction structure | Steel Frame Structures |
| Type of Construction | Commercial |
| Construction Material | MS & Galvalume |
| Built Type | Metal build |
| Thickness | 0.47 mm |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
We are on of the Best Roofing contractors in all over Tamil Nadu & India. Especially Badminton Court Roofing Shed Works.This Badminton Court Roofing Shed is recommended by our clients for its feature like optimum performance and high quality. Additionally, these products are widely used in various places.We are capable to accomplish big orders on a timely manner and to meet our client’s satisfaction level.
₹ 140 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Panel Build |
| Material | Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Feature | Long Life |
| Use | Badminton court |
| Type of Industrial Sheds | Normal |
| Color | Mist Green Reverse Color |
| Brand | Star Roofs |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
₹ 165 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Panel Build |
| Dimension | Above 26000 sqft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Thickness | 0.47 mm |
| Brand | Star Roofs |
| Type of Industrial Sheds | Normal |
| Features | Durable Coating |
| Material | Steel |
Minimum order quantity: 1200 Square Feet
Among all Indoor badminton shed Construction in Chennai, Star Roofs provides innovative designs for shed construction. Basically, these services offered are of high security usage and more convenient to play the games. We offer light weight fabricated badminton court shed solutions in Chennai, at affordable prices. Star Roofs, Leading Badminton court shed contractors in Chennai
Provides the services with easy installation support. All of our badminton court shed solutions in Chennai are very safe and stable Fabrication finish, light weight sheds, allows for easy removal and quick installation.
₹ 175 / Square Feet Get Latest Price
| Built Type | Panel Build |
| Color | Blue |
| Dimension / Size | 8500 above |
| Service Duration | 45 days |
| Brand | Star Roofs |
| Thickness | 0.47 mm |
Minimum order quantity: 1500 Square Feet
Suresh G. (CEO)
Star Roofs
No. 3/286, Rajiv Gandhi Salai, No. 110, Karasangal, Padappai
Chennai - 601301, Tamil Nadu, India